Bory Tucholskie i zapora Mylof na Brdzie

Elektrownie możemy znaleźć w wielu częściach naszego kraju. Są to zarówno obiekty napędzane paliwem stałym, takim jak węgiel kamienny czy brunatny, jak i wiatrem, energią słoneczną czy wodą. Te ostatnie należą do najciekawszych obiektów, jakie spotykamy na naszych mapach, ponieważ wykorzystują one spiętrzające wodę tamy. Mają swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników.

Jedną z najstarszych elektrowni wodnych jest ta powstała przy Zaporze Mylof (tutaj / Wikipedia). Co ciekawe sam obiekt był już dużo wcześniej i to w innym celu. Jego zadaniem było nawadnianie okolicznych pół, na których rosło zboże. Było to niezbędne, aby zapewnić wystarczającą ilość plonów, którą można było przekształcić na paszę dla koni. Prusy Zachodnie miały w tamtych czasach dość spory problem z wyżywieniem swojej armii, uznano więc za stosowne stworzenie miejsca, które zajmie się tylko produkcją paszy. Wybrano te okolice, ponieważ charakteryzowały się wysoką jakością gleb oraz łatwym dostępem do wody.

Wiele lat później, kiedy zniwelowano liczbę zwierząt, które wykorzystywane były w armii, rozpoczęto proces rozbudowy kompleksu. Stało się to po wielkiej rewolucji, która spowodowana były przez upublicznienie dostępu do prądu elektrycznego. Rosnące zapotrzebowanie zmusiło władze do stworzenia nowych elektrowni i tutaj swój początek ma właśnie elektrownia na rzece Brda.

Powstała ona w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Co ważne wykorzystuje się ją do dzisiaj, choć od kilku lat planuje się jej tymczasowe wyłączenie w celu wykonania prac remontowych. Mówi się nawet o jej rozbudowie, ponieważ położona jest ona w dogodnej lokalizacji. Wiązałoby się to jednak z rozbudową samej zapory, co może spowodować nieodwracalne zmiany w lokalnym ekosystemie.

Oczywiście, jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego miejsca, nie możemy zapominać o noclegu w Borach Tucholskich (więcej – Bory Tucholskie / Meteor). Najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie pokoju w jednej z okolicznych miejscowości turystycznych. Co ważne okolice mogą poszczycić się naprawdę imponującą bazą noclegową, która zachwyci każdego. Reasumując, zapora Mylof na Brdzie jest miejscem wartym odwiedzenia, ponieważ jest częścią jednej z najstarszych elektrowni wodnych w całej Polsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz