Perła Renesansu

O 12 w południe zbiórka w Zamościu, o tej właśnie godzinie grany jest hejnał na zamojskim Rynku Wielkim. Ciekawostką, jest to że hejnalista grający hejnał, gra go na trzy a nie na cztery strony świata. Omija przy tym cześć zachodnią, bo tam właśnie leży Kraków, a ciągła rywalizacja tych dwóch miast, nie ma końca 🙂 Jest to renesansowe miasto, które przez wielu turystów i artystów nazywane jest Perłą Renesansu. Spacerując po wielkim Rynku, można natknąć się na idealnych wymiarach płyty rynku, 100 na 100 metrów, ulica, każda z ośmioma kamienicami, ten widok zapiera dech w piersiach. Dzisiaj na tym rynku znajdziecie cudowne restauracje, kawiarnie i puby.
W Zamościu zwiedzić możecie Katedrę, Synagogę, Cerkiew oraz podziwiać można gmach Akademii Zamojskiej, Pałac Zamojskich i Kościół Franciszkanów. Na uwagę zasługuje także Brama Lwowska i Ratusz. Ratusz Zamojski, posiada wachlarzowe schody i zegar, w którym czas stoi w miejscu.
Na Rynku zobaczyć można także fontannę, która w ciągu dnia zabawia najmłodszych, a wieczorem jej neony oświetlają uliczki miasta. Zamojski Park Miejski, to najpiękniejszy Park w Polsce, można w nim odpocząć i zregenerować siły na zwiedzanie miasta. Zamojski park powstał na przełomie 1922-1927 roku, park można zwiedzać pieszo na rowerze, kajakiem i dorożką, kursują one po całym mieście. A w Zamościu dla najmłodszych w 1918 roku zostało otwarte Zoo, hodowanych jest tam ponad 1000 zwierzaków, znajdziecie w Zoo także ekspozycję botaniczną i wybiegi dla krokodyli i niedźwiedzi.
Warto zwiedzić Zamość siedząc w bryczce, po mieście jeździ 11 polskich dorożek i 59 żydowskich. Każda z dorożek zabiera po 3 osoby i oprowadza ich po całym mieście, tak było kiedyś. Ale teraz nie ma aż tyle dorożek, ale i tak turyści korzystają z tak niebywałej okazji.